Blog / Porady

Czy opłaca się teraz inwestować w nieruchomości?

Czy opłaca się teraz inwestować w nieruchomości?

Obecnie cały kraj i gospodarka znajduje się w absolutnie niecodziennej sytuacji. Wszelkie obostrzenia związane z pandemią sprawiają, że pojawia się coraz więcej wątpliwości co do tego czy warto inwestować w nieruchomości, czy może jeszcze się wstrzymać.

Jakie są obecne tendencje?

Według opinii ekspertów, perspektywy dla osób chcących inwestować w nieruchomości są coraz lepsze. Wielkie miasta przyciągają młodych ludzi, którzy coraz rzadziej decydują się na mieszkanie w akademiku. Duża część z nich, po zakończeniu studiów pozostaje w tym mieście na lata. Do Polski przyjeżdża z roku na rok coraz więcej imigrantów, którzy również rozglądają się za własnym mieszkaniem. Wszystkie czynniki działają na korzyść inwestowania w nieruchomości, lecz nie uwzględniają jednej, ważnej sprawy - lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jest jedna rzecz, która zawsze będzie działała na korzyść nieruchomości - dobra lokalizacja. Nieruchomości stanowiące mieszkania na wynajem, jeśli znajdują się w bliskiej odległości od centrum zawsze znajdą chętnych. Warto zwrócić uwagę na planowane linie metra, kolei czy komunikacji miejskiej. Dobre połączenie z centrum miasta podnosi wartość nieruchomości.
Jeśli nieruchomość ma w przyszłości przynosić coraz większe zyski, warto sprawdzić w urzędzie gminy jakie inwestycje są planowane w okolicy. Punkty opieki medycznej, przedszkola, szkoły, siłownie czy po prostu potencjalne miejsca pracy, na pewno podniosą wartość mieszkania.

Ze względu na światowy kryzys pandemiczny, coraz więcej dóbr materialnych traci na wartości i wzrasta inflacja. Nieruchomości to względnie bezpieczna inwestycja, gdyż na lokale mieszkalne zawsze będzie zapotrzebowanie. W roku 2020 zainteresowanie zakupem nieruchomości przeżyło mocne wzloty i upadki. Obecny nam w 2021 roku stan zawieszenia i niepewności sprawia, że spadają nastroje konsumenckie i migracje ze wsi do miast. Lecz gdy już sytuacja pandemiczna zostanie w jakimś stopniu zażegnana, ludzie będą migrować do dużych miast, szukać pracy - a więc także i mieszkania. Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie czy obecnie inwestować warto, czy też nie. Sytuacja jest absolutnie niecodzienna.
Lecz jedno jest pewne - na nieruchomości zawsze będzie popyt.