Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię

(32) 750 84 67

Wyszukaj ofertę

Chcę kupić

Chcę
Kupić

zobacz więcej »
hcę sprzedać

Chcę
Sprzedać

zobacz więcej »

Blog, porady

Jestem w BIK. Czy otrzymam kredyt hipoteczny?

Jestem w BIK. Czy otrzymam kredyt hipoteczny?

 

Sama obecność w rejestrze dłużników nie musi być niczym złym, a nawet może działać na naszą korzyść. Problem jest wtedy, gdy nie spłacamy w terminie już posiadanych pożyczek, w tym karty kredytowej.

 

Wielu osób w naszym kraju nie stać na zakup mieszkania czy budowę domu za gotówkę. Rodzina też za bardzo nie może im pomóc. Pozostaje im więc oszczędzać albo zaciągnąć kredyt hipoteczny. W praktyce jednym akceptowalnym rozwiązaniem jest to ostatnie (choć dla własnego dobra przy ubieganiu się o finansowanie z banku warto też zgromadzić pewne oszczędności).

 

Badanie zdolności kredytowej

 

Sęk w tym, że banki nie pożyczają wszystkim chętnym. Udzielają kredytów tylko tym, którzy dają dużą pewność spłaty pożyczki. Jak to oceniają?

Analizują sytuację finansową klientów. Proszą o udokumentowanie wysokości i źródeł dochodu. Może to być np. zaświadczenie o zarobkach (osoby zatrudnione) czy księga przychodów i rozchodów (jednoosobowe działalności).

Oprócz tego kredytodawcy biorą pod uwagę stałe wydatki klientów. Tutaj najważniejsze są dwie pozycje:

·         koszty utrzymania gospodarstwa domowego,

·         aktualnie ponoszone obciążenia finansowe, czyli np. spłacane pożyczki, posiadane karty kredytowe, debety w koncie, płacone alimenty.

 

Istota działania BIK-u

 

Stałym punktem takiej analizy jest sprawdzenie osoby ubiegającej się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny w rejestrze BIK. W ten sposób kredytodawca chce się dowiedzieć, czy może zaufać klientowi wnioskującemu o pożyczkę.

Miejmy świadomość, że wszystkie zaciągane w bankach i SKOK-ach zobowiązania finansowe widnieją w tej bazie. Dotyczy to także kredytów i pożyczek obsługiwanych na bieżąco, a nawet już spłaconych. Po pięciu latach od spłaty dane te mogą zostać usunięte. Stanie się tak na wniosek klienta, którego dotyczy wierzytelność (kredytobiorca, żyrant).

Jednak nie warto tego robić. W ten sposób buduje się swoją wiarygodność kredytową. Każdy zaciągnięty i oddany w terminie dług to więcej punktów w tzw. ocenie scoringowej sporządzanej przez bank. Im więcej punktów, tym lepiej dla osoby starającej się o pożyczkę. Dowodzi to jej rzetelności.

W BIK-u widać także opóźnienia w spłacie, a one wpływają już niekorzystnie na wiarygodność klienta. Osobie, która zalega z ratą, bank może odmówić kredytu hipotecznego. Jednak wszystko zależy od wielkości tego opóźnionego w spłacie zadłużenia i stopnia jego przeterminowania.