Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię

(32) 750 84 67

Wyszukaj ofertę

Chcę kupić

Chcę
Kupić

zobacz więcej »
hcę sprzedać

Chcę
Sprzedać

zobacz więcej »

Blog, porady

Mieszkanie dla Młodych – co nowego?

Ustawa z dnia 27 września 2013 r.o pomocy Państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, otworzyła szereg możliwości finansowego wsparcia dla osób, które chcą nabyć swój pierwszy dom lub mieszkanie. Jednak, ten niewątpliwie istotny akt prawny, posiadał wiele luk a także obostrzeń, co sprawiło, że krąg osób mogących ubiegać się o dofinansowanie był całościowo rzecz ujmując, dosyć wąski.

 

Konieczność wprowadzenia zmian, dostrzegli polscy ustawodawcy. Projekt  zmian prorodzinnych, oraz innych ułatwień, pozwalających skorzystać z programu większej grupie osób, został zaproponowany przez rząd pod koniec czerwca 2015, a 3 sierpnia br. prezydent podpisał nowelizację ustawy.

 

Nowela  wprowadziła wiele istotnych udogodnień. Przede wszystkim, rozszerzyła spektrum lokali, które będzie można nabyć w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Dopłaty będzie można uzyskać, także w przypadku zakupu mieszkań z rynku wtórnego, oraz między innymi, mieszkań przebudowanych lub zaadaptowanych, co wcześniej nie było możliwe.

 

Istotną zmianą jest również, zwiększenie wysokości dopłat dla rodzin z dziećmi. W przypadku rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci, zrezygnowano z limitu dotyczącego wieku. Po wejściu w życie nowelizacji, o dofinansowanie będą mogły starać się osoby po 35 roku życia, pod warunkiem, że posiadają co najmniej trójkę dzieci. W przypadku rodzin wielodzietnych nie będzie obowiązywała również zasada pierwszego mieszkania.


Więcej informacji na temat nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, szczegółowych wysokościach wsparcia, oraz bankach biorących udział w programie, można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej  Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

 

W naszym regionie tj. powiatach: wodzisławskim, rybnickim, jastrzębskim, żorskim czy raciborskim, limit cen mieszkań, które będzie można zakupić w programie MdM od 1 lipca 2015r. wynosi 3652,00 zł /m2.

 

Chcesz wiedzieć więcej - zapytaj o szczegóły.