Blog / Porady

Budowa domku na zgłoszenie w dzisiejszych pandemicznych czasach

Wielu Polaków w ostatnich miesiącach zdecydowało się na zakup nieruchomości, w tym działek budowalnych czy też rekreacyjnych. Skutkiem tych zakupów jest obecnie wzrost budów domków na zgłoszenie, przy których formalności są niewielkie, co skraca czas inwestycji i jej koszt.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu gałęziach gospodarki, powodując w niektórych branżach częściowy lub nawet całkowity przestój. Kryzysu w tzw. budowlance jednak nie widać. Mało tego, notujemy wręcz bardzo duże wzrosty budów. Wydaje się, że czasowe zamknięcie w domach przyczyniło się do chęci zainwestowania: Polacy ruszyli do kupowania działek, na których teraz powstają budynki.

Domki na zgłoszenie tylko do 35 metrów kwadratowych

Przy tzw. domach na zgłoszenie procedury są uproszczone: niepotrzebny jest projekt budynku od uprawnionego projektanta, niepotrzebny kierownik budowy, nasza działka nie musi być uzbrojona. Istotną wadą jest tutaj maksymalna powierzchnia domku: zaledwie 35 metrów kw. Domy na zgłoszenie nie mogą mieć piętra, a jeśli już to tylko antresolę, która świetnie się sprawdzi jako miejsce do spania. Inwestycja jest więc tańsza, ale z ograniczeniami. Pamiętajmy jednak, że taki domek ma pełnić funkcję raczej rekreacyjną. W ostatnich miesiącach stanowić miał alternatywę na lockdown, miejsce gdzie można „uciec przed zamknięciem”.

Formalności przy zgłoszeniu
Najpóźniej na trzy tygodnie przed rozpoczęciem budowy należy ją zgłosić i podać zakres robót i rodzaj prac, sposób ich realizacji a także planowany termin rozpoczęcia budowy. Do wniosku należy załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także szkice lub rysunki domku (rzuty, elewacje) wraz z wymiarami oraz mapkę z usytuowaniem domku względem granic działki (nie mniej niż 4 m od granicy działki, jeśli ściana ma otwory okienne i nie mniej niż 3 m, jeśli jest ich pozbawiona). Dokumenty te można sporządzić samodzielnie. Planowaną inwestycję określić należy jako „budynek rekreacji indywidualnej”, a nie „dom jednorodzinny”.

Technologia
Technologia takich domków w zasadzie może być dowolna (murowany, drewniany etc.). Często stosuje się domy drewniane wykonane w technologii szkieletowej, a nawet modułowe wykonane na halach produkcyjnych, które w zaledwie kilka dni mogą być zmontowane na budowie. Często inwestorzy decydują się na domki całoroczne, czyli odpowiednio ocieplone ze źródłem ogrzewania (często na prąd).

Ile kosztuje budowa domu na zgłoszenie?
Koszt budowy domu modułowego to około 100 tys. zł, z kolei szkieletowego może być nieco niższa. Budowa tzw. sposobem gospodarczym (prace wykonujemy samodzielnie lub sami je zlecamy poszczególnym podwykonawcom) będzie jeszcze niższa. Wiele zależy od standardu wykończenia takiego domu.

Klienci firm zajmujących się stawaniem takich domków podkreślają, że pozwalają one inwestorom w krótkim czasie stworzyć miejsce będące azylem od hałasu miasta, a małe formalności zachęcają do decydowania się na ten krok.