Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię
 (32) 750 84 67

Blog / Porady

Nieruchomości w Koronie...

...i korona temu kto zgadnie co będzie za pół roku...
Okiem Moniki

 Sytuacja na rynku nieruchomości w ciągu paru dni zmieniła się o 180 stopni. To co działo się jeszcze miesiąc temu na rynku nieruchomości można śmiało określić jako „galopujący wzrost cen nieruchomości szczególnie mieszkań”, tak naprawdę od połowy 2019r. ceny mieszkań w Wodzisławiu i w okolicach poszybowały mocno w górę. Przykładowe mieszkania M-5 na osiedlu XXX-lecia potrafiły sięgać cenowo kwoty 250 tyś a zdarzały się i oferty m-3 za 225 tys. Nie nam oceniać czy to logiczne czy nie, ale to rynek weryfikował ceny. Mała liczba ofert sprawiała, że i na te oferty byli klienci. Banki coraz bardziej przychylnie patrzyły na „cenę za m2” i udzielały kredytów na zakup nieruchomości.

 Niestety obecna sytuacja spowodowana nagłym rozprzestrzenieniem się wirusa SARS-CoV-2 spowodowała totalny zastój w Naszej branży nieruchomości, można nawet rzec, że nastąpił paraliż branży. Transakcje, które miały mieć finalizację w tym miesiącu niestety zostały odwleczone w czasie do „nie wiadomo kiedy”. Klienci, którzy musieli przyjechać do Polski np.: z Niemiec w związku z epidemią niestety nie mogą przyjechać do Polski. Notariusze w chwili obecnej w większości nie pracują, jedynie nieliczni przyjmują klientów, Urzędy Miast i Gmin są zamknięte, Urzędy Skarbowe i Spółdzielnie Mieszkaniowe również. To, z czym przyszło się Nam obecnie zmierzyć to coś nieprzewidywalnego, co sprawia, że każdy dzień może być inny. Jako pracownicy biura staramy się jak możemy sprostać obecnym czasom. Tak więc telefony działają, maile również, jedynie prezentacje nieruchomości staramy się przełożyć lub dołożyć maksimum staranności do przestrzegania zasad higieny. Jednocześnie dla dobra Naszych starszych klientów odkładamy prezentacje. Prawda jest również taka że od 12.03.2020 rzadko dzwonią telefony a i maili mniej.

 Przeglądając strony internetowe z ogłoszeniami sprzedażowymi można śmiało stwierdzić że również i tam jest odczuwalne spowolnienie rynku. Oferty zostały sprzed wybuchu epidemii, nowych brakuje. A ceny nieruchomości ??? Prawdopodobnie czekają nas spadki cen, większość pośredników tak przewiduje. Trzeba obserwować rynek, zwłaszcza deweloperów a czas pokaże w którą stronę pójdziemy. Niestety czeka nas zapewne mocne wyhamowanie świetnej tendencji boomu budowlanego. Również kredyty w tej sytuacji nikomu nie wydają się bezpieczne... Jak duży będzie kryzys czy potrwa długo? A może Nas jednak ominie? Zobaczymy...
W obecnym czasie ciężko przewidzieć co będzie się działo za miesiąc, dwa?
Pamiętajmy jednaj o najważniejszym, o Naszym ZDROWIU i dla bezpieczeństwa najlepiej #zostańwdomu by później spotkać się w nowej lepszej rzeczywistości.