Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię

(32) 750 84 67

Wyszukaj ofertę

Chcę kupić

Chcę
Kupić

zobacz więcej »
hcę sprzedać

Chcę
Sprzedać

zobacz więcej »

Blog, porady

7 najczęstszych błędów popełnianych przez sprzedającego podczas prezentacji mieszkania

 

Wiele osób sprzedających mieszkanie nie zdaje sobie spraw, że powodem przedłużającego się procesu sprzedaży mogą być oni sami. A dokładnie błędy, jakie popełniają w trakcie przygotowania oraz późniejszej prezentacji lokalu mieszkalnego. Osoby, które nie korzystają z usług profesjonalnych pośredników nieruchomości bardzo często popełniają potknięcia w kwestiach komunikacyjnych, negocjacyjnych czy finalizacyjnych. Decydując się na sprzedaż nieruchomości należy wiedzieć jakich grzechów głównych unikać podczas prezentacji mieszkania.

Część z błędów sprzedający popełniają nieświadomie – mogą one jednak negatywnie działać na cały proces sprzedaży. Popełniane lapsusy wynikają zazwyczaj, z nieznajomości zasad rynku nieruchomości oraz zbyt dużego pośpiechu. Klient kupuje oczami, w związku z tym mieszkanie musi zrobić wrażenie. Będzie to możliwe, jeżeli wyeliminuje się poniższe błędy.

Bałagan w mieszkaniu

Porządek w mieszkaniu wystawionym na sprzedaż wydaje się rzeczą oczywistą, niestety na rynku nadal można spotkać się z lokalami, w których panuje bałagan w takcie prezentacji. Nieporządek, brud, suszące się pranie czy sterty naczyń w kuchni to gwarantowany sposób na odstraszenie potencjalnych nabywców. Przed prezentacją mieszkania zadbaj więc o czystość: wyczyść dywany, umyj naczynia, posprzątaj ubrania oraz zadbaj o czystą armaturę w łazience.

Nieprzyjemny zapach

Podobnie jak nieporządek, również i nieprzyjemne zapachy mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych kupujących. Warto więc zadbać, żeby przed pokazaniem mieszkania dobrze go wywietrzyć. Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w aromamarketing, czyli sztukę umiejętnego oddziaływania zapachem na człowieka. Zapachy takie jak kawa czy świeże ciasto przyczyniają się do pozytywnego odbioru nieruchomości.

STOP – zwierzętom w mieszkaniu!

Każda osoba ma inne podejście do zwierząt. Kot, pies czy nawet chomik może negatywnie wpłynąć na odbiór nieruchomość, dlatego też w czasie jej prezentacji najlepiej domowego pupila wyprowadzić z mieszkania lub zamknąć go w kojcu. Dzięki temu potencjalny Klient będzie mógł w spokoju obejrzeć lokal, bowiem nawet osoby, które lubią zwierzęta mogą nie czuć się komfortowo jeśli zwierzak będzie hałasował w takcie oglądania lub też nadmiernie wyrażał radość z obecności gości.

Hałas

Szczekający pies, miauczący kot, zapłakane dziecko, głośna rockowa muzyka czy włączony na full telewizor to nie potrzebne hałasy, które zmniejszą komfort oglądania mieszkania i rozpraszają Klientów. Trzeba więc zadbać o to, aby w czasie prezentacji panowały w nim odpowiednie warunki. Osoby zajmujące się home stagingiem podpowiadają, że na czas oglądania lokalu najlepiej jest puścić spokojną, kojącą muzykę w tle.

Zbyt intymnie

Jedną z podstawowych zasad przygotowana nieruchomości do sprzedaży jest usunięcie z niej rzeczy osobistych i pamiątek. Najlepiej postawić na neutralne akcenty i dekoracje, schować rodzinne zdjęcia i akcesoria, na których Ci zależy. W przeciwnym wypadku kupujący może poczuć się jak intruz wchodzący w zbyt intymną, domową sferę. Istnieje tez niebezpieczeństwo, że rodzinna pamiątka, np. w postaci zabytkowej komody, tak mu się spodoba, iż będzie on traktował ją jako integralną część mieszkania. Jeśli dowie się, że nie wchodzi ona w skład oferty może poczuć się zniechęcony lub ostro negocjować cenę.

Zbyt nachalnie

Część sprzedających koniecznie chce zwrócić uwagę oglądających na konkretne rzeczy (często ukrywając przy tym mankamenty lokalu), przez co nie zapewnia należytej swobodny podczas oglądania mieszkania. Brak pozwolenia na obejrzenie niektórych pomieszczeń, chodzenie krok w krok podczas oglądania, przysłuchiwanie się wymienianymi uwagami czy wtrącanie się do rozmowy Klientów obierane jest jako zachowanie zbyt nachalne i nie przyniesie ono na pewno dobrych rezultatów.

Brak czasu

Umawiając się na prezentacje mieszkania należy rozsądnie zaplanować czas wizyty. Popędzanie oglądającego, ciągłe zerkanie na zegarek, nie odpowiadanie na jego pytania, czy presja spowodowana czekaniem kolejnych zainteresowanych na klatce czy w przedpokoju to błędy, których Klienci nie wybaczają.

 

Adam Adamik - specjalista ds. nieruchomości.