Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię

(32) 750 84 67

Wyszukaj ofertę

Chcę kupić

Chcę
Kupić

zobacz więcej »
hcę sprzedać

Chcę
Sprzedać

zobacz więcej »

Blog, porady

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt na zakup nieruchomości?

To, ile pożyczy nam bank, w największym stopniu zależy od naszych zarobków oraz wydatków. W obu tych kategoriach istnieje wiele czynników, które pożyczkodawca bierze pod uwagę przy analizowaniu zdolności kredytowej klienta.

W Polsce przeciętne ceny mieszkań w stosunku do średnich zarobków są bardzo wysokie. To sprawia, że zdecydowana większość klientów musi ratować się pożyczką, by móc sfinansować zakup własnej nieruchomości. Z racji na skalę przedsięwzięcia (dom czy mieszkanie to najczęściej koszt 100-500 tys. zł) z reguły wnioskują oni o kredyt hipoteczny w banku.

 

Dochody i liczba osób na utrzymaniu

Sęk w tym, że nie każdemu bank jest skłonny pożyczyć jakiekolwiek pieniądze. To, czy i ile pożyczy, zależy – w uproszczeniu – od dochodów i wydatków klienta. Kredytodawca musi mieć pewność, że kredytobiorca poradzi sobie z obsługą zadłużenia, czyli będzie w stanie co miesiąc płacić raty w określonej wysokości.

Właśnie dlatego podczas rozpatrywania wniosku doradcy wypytują klienta o szereg spraw i proszą o przedstawienie stosownych dokumentów potwierdzających dany stan. Fachowo nazywa się to analizowaniem zdolności kredytowej.

W takiej analizie bank uwzględnia wielkość i rodzaj dochodu netto (najwyżej punktowane są umowa o pracę na czas nieokreślony oraz dożywotnie świadczenia emerytalno-rentowe) oraz wydatki. Ta ostatnia kategoria obejmuje m.in. spłacane kredyty, posiadane karty kredytowe i debety w koncie oraz koszty utrzymania, np. samochód i liczbę osób w gospodarstwie domowym. Obecnie przyjmuje się, że miesięczny koszt utrzymania jednego członka rodziny to około 800 zł.

Po odliczeniu kosztów od dochodów musi pozostać pewna nadwyżka. To będzie dla banku informacja, że klienta będzie stać na comiesięczne uiszczanie rat.

 

Wymagane zarobki

Jak to wygląda w praktyce?

Przykład 1. Trzyosobowa (2+1) rodzina, mająca wkład własny 15 proc., chce kupić za kredyt rozłożony na 30 lat mieszkanie warte 100 tys. zł. Jeśli nie ma innych zobowiązań finansowych, musi osiągać dochód na poziomie ok. 4,3 tys. zł netto.

Przykład 2. Rodzina czteroosobowa z 15-proc. wkładem własnym chce zaciągnąć 30-letni kredyt na na dom warty 300 tys. zł. Jeśli nie ma innych zobowiązań finansowych, musi osiągać dochód na poziomie ok. 6,5 tys. zł netto.